Amatör Denizci Belgesi

Bir süredir amatör denizci belgesi almak isteyen kullanıcılarımızdan sorular geliyor. Bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde bu konuya değineceğim.

Öncelikle amatör denizci belgesi almak için herhangi bir özelliğinizin olmasına (yüzme bilmek, yelken bilmek, tekne kullanabilmek vb) gerek yok. Hiç denize çıkmış olmanıza gerek yok. Herhangi bir kursa katılmanıza gerek yok. Amatör Denizcilik Federasyonu‘nun çıkarmış olduğu kitabı edinip (yaklaşık 25 TL), bu kitaptan çalışarak sınavına girip amatör denizci belgesi alabilirsiniz. Eğer denizcilik konusunda az biraz bilgiliyseniz kitaba da gerek yok. Kitaptaki konular şunlar: bağlar / bağla(n)ma / manevra / demirleme / ilkyardım / meteoroloji / navigasyon /deniz mevzuatı / motor-elektrik bölümleri başta olmak üzere toplam 23 bölümden oluşuyor. (Ben mutlaka alıp okumanızı öneririm, sadece sınav için değil, bazen doğru yaptığınız bir şey hayat kurtarır bazen de tersi olur.) Her denizcinin birgün ihtiyacı olabilir. Bu kitaptan sınava çalışabilirsiniz. Sınav tamamiyle ezber üzerine.

Amatör Denizcilik Federasyonu’nun resmi sitesinden sınava başvurabilirsiniz. Sınav ücreti olarak 100 TL ödemeniz gerekiyor. http://www.adf.org.tr sitesinde hangi banka hesabına yatırmanız gerektiği, sınav tarihleri gibi her sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Her ay 5-6 ya da daha fazla sınav açılabiliyor. Önceden kayıt olup sınava girebilirsiniz.

Sınavı başardığınız takdirde ayrıca 16,5 TL belge harcı ödemeniz gerekiyor. Bunu dışında herhangi bir ücret söz konusu değil.

Başvurular internet üzerinden bahse konu site üzerinden yapılabildiği gibi aşağıda sayılan belgeleri bir büyük zarfa yerleştirip, ADF posta adresine kargo veya aps ile gönderip, kaydınızın KDV dahil 45 TL hizmet ücreti karşılığında ADF tarafından yapılmasını isteyebilirsiniz:

  1. Nüfus cüzdanınızın okunaklı fotokopisi (gri renkli tarama tercih edilir),
  2. Bir adet vesikalık fotoğrafınız (arkasına adınızı soyadınızı T.C. kimlik numaranızı yazın),
  3. Başvuru dilekçesi (Yazdırmak için tıklayınız),
  4. Sağlık raporunuzun (örnek) fotokopisi (orijinalini, sınav günü, sınava gireceğiniz sınav yerine götürüp teslim edeceksiniz),
  5. 100 TL sınav ücretini ?Akbank, 250 No.lu Şube, 69415 No.lu ADF hesabına? yatırdığınıza dair banka makbuzu,
  6. 45 TL kayıt hizmet ücretini aynı hesap numarasına yatırdığınıza dair banka makbuzu.

Zarfınız adrese ulaştıktan sonra 3 gün içinde kaydınız yapılmış olacak ve e-mail veya SMS ile bilgilendirileceksiniz.

ADB Edinme sürecini öğrenmek için tıklayın.

Kayıt ve Sınav Başvuru Yöntemini buradan öğrenebilirsiniz. tıklayın.

Sınavda çıkan soru örneklerini görmek için tıklayın.

Bir cevap yazın