İskenderiye Feneri – Gizemli Aynalar

Dünyanın 7 harikası arasında 6. sırada yer alan İskenderiye Feneri?ni diğer 6 harikadan ayıran özelliği görkem olsun diye değil gerçekten ihtiyaç gereği yapılmış olmasıdır.

İskenderiye Limanı?nın karşısındaki Pharos Adası?na inşaa edilen fener, pek çok denizcinin eve sağ olarak dönmesini sağlamıştır. Bilim insanlarınına göre fenerin ?Gizemli Aynası? 70 km mesafeye kadar ışık saçıyordu.

Fenerin, milattan önce 285-246 arasında yapıldığı biliniyor. 135 metre boyundaki yapı, deniz fenerleri arasıdaki en yüksek olanı. Fenerin tunçtan aynası geceleri 70, gündüzleri 35 kilometre uzaklıktan görülebiliyormuş.

Mısır’ın başkenti İskenderiye’den Kahire’ye taşınınca fenerin bakımı ihmal edildi ve kazayla dev ayna kırıldı, 356 yılında meydana gelen depremde yapının  üst kısmı yıkılmış, 1302?de ve 1323?de yaşanan iki ayrı depremde orta kısmı da yıkılmış ve 1500?ler ise tamamen ortadan kalkmıştır.

Üstüne inşaa edildiği adadan dolayı Pharos olarak adlandırılan fener sayesinde İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca?da deniz fenerine Pharos denir..

İskenderiye Kenti kıyısıda yer alan Pharos Adası’na, gemileri yönlendirmek amacıyla yapılmıştır. Şehrin batı limanında bulunan fener yaklaşık 166 m. yüksekliğindedir.

Fenerin sahip olduğu cilalı bronz aynalar yapının esas gizemli yanını oluşturuyordu. Bu aynalar sayesinde gündüzleri bile güneş ışığı denize yansıtılabiliniyordu. Geceleri ise aynaların önünde ateş yakılıyor böylece 70  km mesafeye kadar ışık yayılıyordu. Fenerin “Gizemli Aynaları” nın nasıl yapıldığı hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor, bu denli devasa boyutlardaki aynaların nasıl ve kim tarafıdan yapıldığı halen gizemini koruyor.

Fener gördüğü depremlerin ardından 1480 yılında Memlük Sultanı Kait-bay tarafından fenerin olduğu yere yapılan bir kalede malzemeleri kullanılmak üzere tamamen yıkıldı.

Üç bölümden oluşan fenerin mimarı Knidos’lu Sostratus’tur. İskenderiye Feneri, antik çağın yedi harikası içinde günlük yaşam için kullanılan tek eserdir. Efsaneye göre fener o kadar yüksektir ki; insanların bu kadar yüksek bir yapı ile kendisine çok yaklaşıp göreceklerinden korkan Tanrı, inşaatta çalışan her bir işçiye ayrı bir lisan vererek, birbirleriyle anlaşmalarını engellemiş ve fener istenen yüksekliğe asla ulaşamamıştır…

Alman arkeolog Prof. H. Thiersch tarafından 1909 yılında tahmini olarak çizilmiş grafiği.

Bir cevap yazın