Etiket arşivi: çift cidarlı tekne

Tekneniz Alabora Olursa


Tekneniz Alabora Olursa

Tekneyle denizde seyrediyorsunuz, herhangi bir nedenle tekneniz alabora oldu. Eğer ahşap veya ?double bottom? adı verilen çift cidarlı bir tekne ise batmayacaktır. Bu durumda alabora olan tekneden yüzerek uzaklaşmaya çalışmayın. Hem bir yere varamazsınız, hem de bulunmanızı güçleştirirsiniz. Yapacağınız şey tekneye yakın bulunmaktır, unutmayın aranırken, denizde görülen yeriniz sadece başınızdır. Yani umman ortasında orta büyüklükte renk olarak mavi üzerinde zor seçilebilen bir top. O da hafif dalgalı bir havada bile ne denli görülebilir varın siz düşünün.


Oysa tekne büyük bir hedeftir.

Görülmesi, dolayısıyla da bulunması çok daha kolaydır.

Tekneden ayrılmayın!

Bu durumda iki seçeneğiniz vardır.

? Teknenin üzerine çıkıp oturmak.

Sudan dışarı çıkacağınız için üşümenize yol açan etkenler azalacak, dolayısıyla direnciniz artacaktır.

? Dalarak teknenin içine girmek ve hava boşluğu olan bir alana sığınmak. Çırpıntı sırasında içeri giren hava, havasız kalmanızı engelleyecektir.

Eğer alabora olan bir sandal ise, oturağın altı (alabora olmuş pozisyonda üstü) ile baş dolap arasına uzanmak sizi sudan yükselteceği gibi, rüzgar, dalga ve üşümekten koruyan barınak görevi üstlenecek, üstelik bulunmanızı kolaylaştıracaktır.

Tekneden Denize Düşerseniz Denizde Kurtarılmayı Beklemeyin?

Su üzerinde yüzerek ulaşabileceğiniz ve üzerine çıkabileceğiniz bir cisim yoksa, sahilden de uzakta iseniz yüzerek enerjinizi boşuna tüketmeyin.

Varsa can yeleğinizi şişirin ve ?Help Pozition?a (HELP: Heat Escape Leassing Position) geçerek yardım gelmesini bekleyin.

Vücudunuza vereceğiniz bu form, ısı kaybını en aza indirgeyecektir. Pozisyon, dizlerin gövdeye çekik halde tutulması ve başın dik tutulmasından ibarettir.

Fazla hareket ısı kaybını arttırmak ve enerjinizi tüketmekten başka işe yaramaz.

Paniğe kapılmamak her zaman olduğu gibi burada da temel faktördür. Aslında paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü siz ne yapacağınızı artık biliyorsunuz.

Görüldüğü gibi denizde veya su üzerinde sürekli olarak can yeleği takmak son derece yararlı bir eylemdir.

Suda İlkyardım

Su kurtarması denilince akla ilk olarak denizde yaşanan kazalar veya boğulma olayları gelir. Oysa su kurtarması yapılabilecek alanların sayısı denizle sınırlı değildir. Sel baskınları, dere ve nehir taşkınları, rafting kazaları, kuyuya düşen birini kurtarma tamamen su kurtarması kapsamına girer.

İlkyardımın tüm temel kuralları, su kurtarması için de geçerlidir. Ancak deniz, havuz veya nehirde ortam karaya oranla tamamen farklıdır. O nedenle kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bazı ek kurallar söz konusudur.


a) Can yeleğiniz yoksa,
b) Sizi kıyıya, dolayısıyla yaşama bağlayan bir ip mevcut değilse,
c) Böyle bir kurtarma için gerekli bilgiye, güce, eğitime, deneyime ve kondisyona sahip değilseniz,

Boyu aşan sularda kesinlikle kurtarmaya kalkışmayın!
Bir ilkyardımcı şartlar olgunlaşmadan kahramanlık gösterisi yapmamalıdır.

Özellikle Karadeniz?in Şile kıyılarında hemen her yaz aynı aileden 3-4 kişinin boğularak can vermesi buna çarpıcı bir örnektir. Boğulan babasına yardıma giden ağabey, onu kurtarmaya koşan kardeş, belki abla, onları da kurtarmaya giden annenin aynı olayda yaşamlarını kaybetmesinin tek nedeni budur. Kurallara uymamak!*

*Kaynak: turksail.com