Etiket arşivi: Hypothermia

Soğuk Suda Hayatta Kalmak ( Ders 1)

 • Titaniğin 1912 yılında batması sonucunda 1489 kişi 0 derecede 50 dakika içinde donarak ölmüştür.
 • Sayılamayacak kadar yaşam soğuk havayla nasıl mücadele edileceğini bildikleri için kurtarılabilmiştir, genelde kutulanların çoğu lifeboatların içindekiler olmuşlardır.
 • İkinci dünya harbinde 30.000 kisi boğularak ve -hypothermia- dan ölmüşlerdir.
 • Önemli olan şey soğuk havanın sizi nasıl etkileyeceğini bilmenizdir. Vücut yavaş yavaş işlevlerini kaybeder, durgun suda 5C derecede normal giyinmiş bir insan üç saat hayatta kalabilir. Basit tekniklerle bu zamanı uzatabilirsiniz. Özellikle can yeleği giyiyorsanız.

Vücudunuzun soğuk su ve hava ile karşılaştığında nasıl bir reaksiyon vereceğini anlamalısınız ve soğuk havanın /suyun vücudunuza temasında soğuk su etkisini nasıl erteleyeceği konusunda kendinize yardımcı olacak adımları bir bir atmalısınız. Soğuk su etkisi altında nasıl mücadele edeceginiz ve hayatta kalacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

Vücudunuzun içi çekirdek dışı ise dış tabakadan oluştuğunu düşünün.Vücudunuz normal vücut fonksiyonlarını yaparken ısı üretir, mesela fiziksel hareketlerde, yiyecekleri sindirirken gibi. Tabiatı geregi vücudumuzun sıcaklıgı 37C derecedir. Çekirdekte kanı taşıyıcı bir şebeke ağı ile sıcaklık dışardaki vücut boyunca dış tabakaya iletilir. Bu sistem otomatik olarak vücudumuzun ısısını 37C derecede tutar. Mesela eğer sıcaklık sizin etrafınızda oldukça yüksekse bir sıcak gün, kazan odası gibi, derinin en dışındaki kan taşıyıcılar genişleyecek dış yapıya daha fazla kan akmasını sağlayacak böylece vücut ısı kaybedecektir. Böylece bu olay sizin daha rahat olamanızı ve iç ısının artmamasını sağlayacaktır. Eğer etraftaki hava soğuk ise dış yapıdaki kan taşıyıcılar daralacak ve böylece vucudun daha fazla ısı kaybetmesini engelleyecektir.

Bu düzenleyici sistem etrafınızdaki hava değişimlerine uygun olarak vücut ısınızı her zaman aynı tutmaya çalışacaktır.Vucut bunu belli ısı değerleri içinde yapabilmektedir. Soğuk havada vücudun bu işlevlerini yerine getirp 37C dercede kalması için belli limitler vardır. Ancak doğru önlemleri alarak ve koruyucu elbiseler giyerek yardımcı olmalısınız.

Vücudumuz aşağıdaki şartlarda ısı kaybeder:

Isı bir maddeye direk temasla diğer tarafa aktarılır. Isı sizin vücudunuzdan, baska bir deyişle yüksek ısı, düşük ısılı cisimlere akar. Isı aktarımı belirli cisimler vardır. Örneğin su havadan 20 kat daha fazla ısı aktarımı yapar.

Hareket eden hava duran havadan daha fazla vücudun ısı kaybetmesine neden olur. Bu wind chill olarak bilinir. Benzer olarak vücudunuzun yakınındaki dağılan veya hareket eden su, durgun sudan daha fazla chilling etkisi yaratarak vücudumuzun ısı kaybetmesini neden olur.

Dünyanın bir çok bölgesinde, erkekler koruma elbisesi olmadan kurtulamazlar. Vücut gerçekten kendi ürettigi ısı ile ısınır. Vücut gerçekte elbise ile vücut arasında kalan hava ile ısınır. Eğer bu hava katmanı kaybolursa izalasyon azalır. Elbise ile vucut arasındaki bu hava katmanı suyun hareketi veya dolmasıyle kaybolur. Başka bir durum ise oldukça dikkate değer sıcak hava suyun dolmasıyla kaybolur ve vücut ısısı düşer. Vücudun çekirdek ısısını kullanarak derideki ısı kaybını engellemeye çalışır. Eğer derideki ısı kaybı engellenemiyorsa vücudun çekirdeğindeki ısı düşmeye başlar.

Hypothermia

Eğer vücut ısısı kayboluyorsa bu denizde hayatta kalmaya çalışan biri için oldukça büyük bir tehlikedir. Vücuttaki ısı kayıplarının hızı aşağıdakilere bağlıdır.

 • Su ve havanın sıcaklığına
 • Rüzgarın hızına
 • Deniz durumuna
 • Suda geçireceğin zamana
 • Koruyucu elbise giyip giymediğine
 • Hayatta kalmaya çalışan kişinin vücut yapısına
 • Hayatta kalmaya çalışan kişinin sağlık ve zihinsel durumuna
 • Vücuttaki alkol seviyesine ve uyuşturucu alınıp alınmadığına
 • Hayatta kalmaya çalışan kişinin kendini nasıl yönettigine

Anormal düşük vücut çekirdek ısısı bir çok değişik septomla tanışmamızı sağlar. Çok erken maruz kalınca, vücut kan dolaşım kanalarını daraltarak (iç çekirdekteki ısının dışarı transferini engellemeye çalışır.) ve titreyerek  (ısı üretmeye çalışarak ) bu ısı kaybını önlemeye çalışır. Eğer vücut çok şiddetli bir şekilde soğuğa maruz kalmışsa, ısıyı koruyamaz veya yeterli miktarda üretemez. Böylece vücut çekirdek ısısı düşmeye başlar. Eger vücut ısısı 35C dereceden aşağıya düşerse kişi Hypothermia etkisine girer.

Bundan sonra, huzursuzluk, yorgunluk, zayıf kordinasyon, uyuşukluk, konuşma bozukluğu, zihinsel karışıklık ve hafıza kaybı ile karşılaşır. İç ısının daha da düşmesi baygınlık oluşturur, titreme yerini kasların katılaşmasına bırakır ve gözbebekleri büyür. Kalp atışları düzensizleşir, yavaşlar vee azalır, nadiren fark edilir. Hypothermia safhasınada bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak oldukça zor olabilir. Hypothermiadan ölmeyenlerin bir kısmı da yeniden yasama kazandırmak için ısıtma hatalarından ölmektedir.