Etiket arşivi: Neopren

Hipotermi Nedir?

İnsanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için vücut sıcaklığının belli değerler arasında kalması gerekir. Vücut ısısının çok yüksek yada çok alçak değerlerde olması insanda kalıcı olumsuz etkiler bırakabilir yada ölümcül olabilir. Soğuk etkisi vücutun öz ısısını alçak değerlere çekebilir ve çok tehlikeli bir sonuç olan hipotermiye sebep olabilir

Soğuk bir denizde seyir yapıyorsanız, herhangi bir istenmeyen durumda en büyük tehlike boğulmak değil, hipotermi etkisi olacaktır. Hipotermi, soğuğun etkisiyle vücut ısısının tehlikeli bir şekilde düşmesidir. Suyun sıcaklığı ne kadar düşük olursa hipotermi etkisi o kadar artacaktır. Neopren gibi malzemeler ıslanıldığı taktirde vücut ısısını korumaya çalışır ve hipertermiyi geciktirici etki yapar. Sentetik maddeler insanı sudayken koruyamazlar yani ısı yalıtımı yapamazlar. En çok ısı kaybı kafa bölgesinden olur. Soğuk havada seyir yaparken yünlü bir bere kesin gereklidir. Ama tabi sudan ıslanmaması gereklidir. Hipotermi, insan hem suyun dışındayken hem suyun içindeyken oluşabilir ama suyun içinde oluşma olasılığı çok daha yüksektir. Eğer suya düşmüşsek ve bilincimiz yerindeyse mutlaka kafamızın tümünü ya da tümüne yakın kısmını suyun dışında tutmaya çalışarak beklememiz ısı kaybımızı azaltır.

Aşağıdaki grafik USCG teknede güvenlik araştırmaları arşivinden alınmıştır. Grafikte görüldüğü gibi ;

-1 derecede suda hayatta kalma süresi hiç yok gibi.
5 derecede 1 saati bile bulmadan tehlike sınırına giriyor.
10 derecede 1 saatten sonra hipotermi riski başlıyor.
15 derece sıcaklıkta ise suda 2 saat hipotermi riski görülmüyor.

Hipotermiden korunma
Vücut ısısının 34.4 derecenin altına düşmesiyle hipotermi başlar. İlk belirtileri titreme olacaktır. Eğer vücut ısısı düşmeye devam ederse titreme sona erer ve belirgin bir güç azalması oluşur. O sırada kurtarılan biri yürüyemez ve ellerini kullanamaz. İleri aşamada kan basıncı ve kalp atığı oluşmaz ve ölüme sebep olur.
SUDAYKEN HAYATTA KALMA SÜRESİNİ UZATMAK İÇİN YÜZÜLMEMELİDİR.
SUDA ISI KAYBINI EN AZA İNDİRMEK İÇİN DİZLER YUKARI DOĞRU ÇEKİLMELİ VE VÜCUT YÜZEYİ EN KÜÇÜK HALE GETİRİLMEYE ÇALIŞILMALIDIR.
Nasıl ilk müdehale yapılmalı ?

SUDAN KURTARILAN KİŞİ ANİ DEĞİL,YAVAŞÇA VE ILIK BİR ŞEKİLDE ISITILMALIDIR.

BOL BOL SU VERİLMELİDİR.

KAFEİN İÇEREN İÇECEKLERİ VERMEK TEHLİKELİ OLABİLİR.