Etiket arşivi: sosis rota

Yelken Yarışlarında Rota

Yelken yarışı rotaları, kara parçaları, şamandıralar, kayalıklar veya deniz fenerleri gibi denizle ilişiği bulunan işaretlerin sınırlandırmalarından ibarettir.

Şamandıra yarışlarında her şamandıranın bir numarası bulunur ve rota bu numaralar yardımıyla açıklanır. Örneğin bir sosis rota yarışta orsa şamandırası (teknelerin ulaşmak için orsa seyri yapmak zorunda oldukları şamandıra oluşundan dolayı bu isimle adlandırılabilir) ?1? numaralı şamandıra olsun. Pupa şamandırasını ise ?2? diye numaralandıralım. İki tur atılacak bir sosis rotayı şu şekilde belirtebiliriz: Start ? 1 ? 2 ? 1 ? Finiş. Üçgen rotalar da bu numaralama yöntemiyle belirtilebilir: Start ? 1 ? 2 ? 3 ? 1 ? 2 ? Finiş.

Coğrafi yarışlarda rotayı belirtmek için genellikle işaretçi isimleri ve bu işaretçilerin teknenin ne tarafında bırakılması gerektiği yazılır.

Örneğin şu rotayı ele alalım:

Start ? Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede ? Kınalıada iskelede ? Burgazada sancakta ? Büyükada Sığlık Çakarı iskelede ? Dilek Kayalığı Çakarı sancakta ? Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı sancakta ? Finis.

Yukarıdaki haritada kırmızı çizgiyle rota belirtilmiştir. Rotanın yazılı halinde belirtilen işaretçiler ve bunların ne tarafta bırakılması gerektiğinin sırasıyla uygulandığını görebiliyoruz.

Rotaları okuma ve anlamada en önemli şey işaretçilerin yerlerinin kesin olarak bilinmesidir. Yukarıdaki rotayı Dilek Kayalığı?nın tam yerini bilmeden uygulamaya çalışırsak Dilek Kayalığı?nı iskelede bırakarak rota dışına çıkabiliriz veya son anda görüp rotaya dönmek için büyük yol kaybederek dezavantajlı duruma düşebiliriz. Bir işaretçinin yerinden emin değilseniz, yarış öncesi o işaretçinin yerini haritadan veya bir GPS (Chartplotter) cihazından net bir şekilde öğrenin. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise haritaların (güncel olmaları koşuluyla) her zaman GPS cihazlarından daha güvenilir olduğudur. GPS cihazının göstermediği önemli ayrıntıları haritalarda bulabilirsiniz. Resmi yat yarışlarında start işareti öncesinde şamandıra pozisyonlarının telsiz üzerinden duyurulduğunu unutmayın, bu duyuru sırasında, pozisyonları not almak taktiksel hazırlığın başlangıcıdır.

www.su-sail.org