Etiket arşivi: steven callahan

Okyanus Ortasında Tek Başına 76 Gün

Tarih 4 Şubat 1982. Steven Callahan isimli bir yelkenci tek başına Atlantik Okyanusu’nu geçmeye çalışıyor. Fakat bir balinaya çarparak teknesi batınca kendisini güç bela cankurtaran botuna atıyor. Herşey bir anda olduğu için yanında fazla yiyecek yok. Bulunduğu yer itibariyle herhangi bir geminin rotasından çok uzakta. Botun kontrolünü de elinde tutamıyor. Hayatta kalmak için görünürde pek şansı yok..

Solungaçlarına varıncaya dek tarifi imkânsız bir mutlulukla yiyeceği balığı, ancak 13 gün sonra yakalayabildi. Geçirdiği serüveni sonradan anlatırken, yakaladığı balık için, ?İkinci annemdi benim.? diyerek ağlamıştı. Kazadan tam 76 gün sonra cankurtaran botunda bulunduğunda hâlâ yaşıyordu. (Bir bot üzerinde yaşanmış en uzun süre) Zayıf ve bitkin bir şekilde de olsa hayatta kalmayı başarmıştı.

Nasıl hayatta kaldığının hikâyesi büyüleyiciydi. Nasıl balık tutmayı başardığı, güneşe karşı cildini nasıl koruduğu konusundaki deneyimleri çok ilginçti. Callahan, hayatta kalmak için deniz suyunu bile buharlaştırmayı başarmıştı.

Ama en dikkat çekici şey, tüm umutların kaybolduğu, mücadele etmeyi sağlayacak şartların ortadan kalktığı bir anda verdiği mücadeleydi. Kurtarma botu delindiğinde bir haftadan fazla zayıf vücuduyla onu tamir etmeye uğraşmış, hava kaçıran botu şişkin tutmak için yorgun düşmüş, müthiş acılar çekmiş; ama hayatta kalmayı başarmıştı. Ciddi derecede susuz kalmıştı, son derece yorgundu, bu durumda her şeyi bırakmak tek seçenek gibi görünüyordu; ama Steven Callahan inatla yaşamayı seçmişti.

Steven Callahan öyküsünü anlatırken ?Beni hep umut hayata bağladı.? diyordu. ?Kendi kendime defalarca ‘Hayatta kalabilirim’ dedim. Gücümü kaybeder gibi olduğum her anda bu sözü tekrarladım?.