Etiket arşivi: temizleme

Yelken Bakımı

Teknenin en önemli parçalarından biri olan yelkenin bakımının nasıl yapılması gerektiğine bir göz atalım. Yelken bakımında öncelik doğru kullanımdır. Direk üstünde ray sistemiyle çalışan yelkenlerde kızakların hepsinin raylara tam olarak geçirilmiş olduğundan emin olunmalıdır.

Yelkenin güngörmez yakası bumba üzerinde bulunan mapaya gergin bir şekilde iple sarılmış olmalıdır. Ana ve mizana yelkenlerde kullanım anında tam verim alabilmek ve yelkeni yıpratmamak için yelken balenlerini, yelken üzerinde bulunan ceplere mutlaka yerleştirilmelidir.

Yine Furling Sistem Genoa yelkenlerde de yelkenin en altındaki matafyondan roller’in dibine kadar paralel inecek şekilde gergin bir ip bağlamak gerekir. Bu tür bağlamalar sayesinde, hem kızaklara binecek yük hafifletilmiş hem de yelkenin yırtılmasının önüne geçilmiş olur.

Yelkeni Yıkama:

Uzunca bir süre güneş ışığı ve deniz suyu ile temas halinde bulunan yelken, toplanıp saklanmadan önce mutlaka dikkatli bir şekilde temiz suyla yıkanmalıdır. Bu işlem yelkeni tuzlu sudan, kirden ve tozdan arındıracağı için yelkenin ömrünü de uzatacaktır. Yelkeni yıkarken yumuşak uçlu süpürge ve el fırçası kullanılmalıdır. Fırçalarken az miktarda deterjan kullanılabilir. Ayrıca 50 C ‘ den aşağı ısı derecesinde olmak koşuluyla sıcak su kullanılabilir. Lekeler çok fazla ve ağır ise yelkeninizi bütün bir gece boyunca deterjanlı suda bırakabilirsiniz.

Beton ve sert yüzeylerde yıkama yapılırken yelken üstüne çok fazla bastırılmamalıdır. Eğer mümkünse altına silikon yapılı bir malzeme konularak sert yüzeyden dolayı oluşacak sürtünme önlenmelidir.

Kurutmak için yelkeni astığınız zaman ağırlığın güngörmez yakasına gelmemesine özen gösterilmelidir. Yelken orsa yakasından baş ve alt yaka hizasında gergin bir şekilde asılmalıdır. Yelken asılı durumda uzun süre rüzgâr altında bırakılmamalıdır.

Yelkeni Temizleme:

Yıkamak ile temizlemek birbirinden farklıdır. Deniz tuzuyla yelkenin her temasından; kan, vernik, boya vb. maddelerin yelkeni lekelemesinden ve uzun yolculukların ardından yelkenin periyodik bakımı beklenmeksizin temizliği yapılmalıdır. Ağır lekeleri çıkarmak için kullanılan kimyasal maddeler metal aksesuarlara zarar verebileceğinden bu aksesuarlar önceden çıkarılmalıdır.

Yelkeni Toplama:

Yelken baş taraftan sarılmaya başlanmalı, orsaya doğru devam ettirilmelidir. Sarma işlemi tamamlandıktan sonra, bu sefer orsa yakasından güngörmeze doğru sarılmalıdır. Bir yelken en iyi şekilde iki kişi ile sarılır. Kat yerlerine göre yelken önce dikey sonra yatay olarak toplanmalıdır. Bir kişi kenar boyunca tutmalıdır.

Yelkeni Muhafaza Etme:

Yelkeni güneş ışığı almayan, rutubetli, sıcak ve sürtünme riski olmayan endüstriyel dumandan uzak yerlerde saklamak yelkenin direncini artıracaktır.

Yelkeni mutlaka yelkenle birlikte verilen kendi torbasında saklayınız. Özellikle hafif gramajlı yelkenleri üzerinde bulunan aksesuarları (karabinleri) çıkartarak saklayınız.