Etiket arşivi: wow cap istanbul

WOW Cap İstanbul 2010 Sona Erdi

Akdeniz?de düzenlenen en büyük solo yelken yarışı WOW Cap İstanbul 2010’da yarışan 26 tekne, İstanbul Boğazı’nda gösteri yarışında mücadele etti.

Boğaz’daki gerçekleşen yelken şöleninde Cercle Vert takımından Gildas Morvan birinciliği göğüsledi. ROFF/Tempo takımından Francisco Lobato ikinci, Skipper Macif takımından da Eric Peron 3. sırada yer aldı. Türk yelkencisi Selim Kakış ise WOW Cap İstanbul 2010’u 7. sırada tamamladı.

Gemi trafiğine kapatılan İstanbul Boğazı?nda oluşturulan parkurda İstinye’deki yarış köyünden çıkan tekneler, Beykoz’a doğru gidip buradaki şamandıradan dönerek, Çırağan Sarayı’na doğru yöneldi. Rüzgarın yetersiz olması  Çırağan Sarayı’na inişte  yelkencileri bir hayli zorladı. Buradaki şamandıradan dönülüp Kuruçeşme’deki Galalatasaray Adası’nda yarış tamamlandı.

AB GENEL SEKRETERİ BÜYÜKELÇİ BOZKIR DA İZLEDİ

Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül de WOW Cap İstanbul’un Boğaz’daki gösteri yarışını tekneden takip etti. Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu ile İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar da yarışı tekneden izleyenler arasındaydı. Yarışa davet edilenler arasında AB üyesi ülkelerin büyükelçileri de vardı. Etkinliğe katılan büyükelçilerden bazıları yarışçılarla birlikte teknelere binerek, yarış heyacanını yerinde hissetti. İsteyen basın mensupları da yarışçı teknelerinde kendine yer buldu.

WOW Cap İstanbul’un yaratıcısı ve organizasyon komitesi başkanı Cumali Varer, bu çok prestijli uluslararası etkinliğin Avrupa ve Türkiye arasında ciddi ve organik bir algısal entegrasyon yarattığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Tarihi kökleri çok derin bir kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkiler haritası üzerine oturan Cap İstanbul, aynı zamanda Fransa ve Akdeniz’e kıyısı olan diğer Avrupa ülkelerinden İstanbul’a yönelen bir temel rota niteliğinde olup, önemi her geçen yıl daha da sağlamlaşan bir yapıdadır. Ülkeler ve kentler, günümüzün global şartlarında marka değerlerini artırma yolunda spor ve kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yaparak imajlarını pekiştiriyor.”