Hakkımda

Bir hızla

Yavaşlayan bir hızla toparlarsın ne varsa içinde esen fırtınanın savurduklarından. Bir an sorunudur senin için artık kalkıp gitmek, her şeye hazır olmak..

Bir yelkenle dünya turu hayaliyle çıktım yola..

 • İmkâsız rotada
 • Dünyanın dönüş yönünün tersine
 • Hiç durmadan (non-stop) ve hiçbir yardım almadan
 • Dünya etrafında en zorlu denizleri kapsayan üç tur
 • Yaklaşık 10 metrelik bir tekneyle
 • İmkânsız bir dünya turu..

Başarmak bir seçenek değil..

Bir seçenek midir gitmek her zaman, yoksa istemese de gider mi bazen insan olan.. Aslolan gitmekler değil de nedir söyle ey insan…

Boydan boya bir deniz kapladı içimi.. Sebep arıyorsan eğer çok uzaklarda arama. Belki uzak diye bir şey yoktur. Belki sadece kendini kandırabilmişsindir hayatta. Belki senin gitmiyor – gidemiyor oluşundur benim gidişimin sebebi.. Kaçıyor muyum insanlardan yoksa bir arayış mıdır böyle bir yolculuk aslında. Sen söyle cevabını ey insan; doğru mu yanlış mı? İyi mi kötü mü? Bir kelimeyle ifade edebilir misin ki bunu.. Bir yerden gidiyor olmayı nasıl ifade edebilirsin, yolcu birşey söylemiyorken sana..Yolcu bunu ifade edemiyorken sen ne diyeceksin…

Bu sayfayı okuyan; ben ne dersem diyeyim sen yine kendi aklındakine inanmaya devam edeceksin. Belki Bernard Moitessier gibi ruhumu arıyorum denizlerde, belki bir deliyim, belki çok cesurum. Belki korkağım okuyucuya göre.. Burada ya da hiç bir yerde neye inanacağınız bir seçenek değil. Zaten herkes inanacağına inanmış. Her şey plan dahilinde, fazla söze gerek yok.. Neden gittiğimi anlamak için bu kadar lakırdı arif olana çok bile..

Vakit; köklü değişiklikler zamanıdır.. Yolculuk zamanıdır.. Vakit sureyelken zamanıdır.. Bir kaç satırlık hayatımızın elde kalan tebessümleridir vakit.. Artık kesinlikle yelken zamanıdır.. Her an gidilebilir. Her şeye hazırsan eğer vakit yolculuk zamanıdır…

Hakkımda” hakkında 25 yorum

 1. tttahmettt

  Zaman gitmek zamanıdır. Her zaman ileri veya geri bir gidiş vardır… Hayat tercihlerin yön verdiği bir ilerme. Yol karadan, havadan, denizden, hayalden olabilir. Burda zaman suryelken zamanı. Gidebiliyorsan ileriye ve yükseklere git. Ardında geçmişten başkası kalmayacak. Bir tebessümde benden götür uzaklara, bir acı, bir insan bedeninden arda kalan neyse bende, onlarıda götür götürebilirsen. Yanında ağırlığı cesaretin -kimilerine göre hafifliği. Yeterki gidecek yürek olsun yanında… Aklında dostluk varsa bugün benide aklında tut yarın belki yanında olurum. İlle git hayaller uzakta değil. Gidebildiğin ölçüde hayalinin içinde, hayalindeki kahramansın…

 2. mecahil

  İnanıyorum söylediğini candan söylediğine. Ama bugünkü karar yarın bozulur çok kez. Kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir ne yapsak. Madem ki bu dünya bile yok olacak bir gün, sevginin bitmesine insan neden üzülsün. Aşk mı kaderi kovalar kader mi aşkı daha kimseler çözemedi bu bilmeceyi.

 3. Cliff

  İnsanlar seni yenemesin,kendilerine benzetemesin, onların bu yolculuğa engel olamasına izin verme,seni hapsedemesinler, kendi karanlıklarının içine çekemesinler… Sen buralara ait olamayacak kadar mükemmelsin. Senin yerin hiç bir bencilliğin, kibrin, hesabın, kitabın ve kötülüğün olmadığı denizler, okyanuslar… Belki beni de götürürsün kim bilir… Sayende ben de bu yaşamdan kurtulup özgürlüğüme kavuşurum, bu günlerde inanmak istediğim tek şey bu…

 4. Deep

  Siteyi uzun zamandır takip ediyorum, gerçekten beğeniyorum. Bir sorum var sana; neden böyle bir yolculuğa çıkıyorsun demiycem, merek ettim şey, tek başına böyle bir yolculuğa çıkmak hiç korkutmuyor mu seni?

 5. admin Yazar

  Hiçbir şey şu anda gidemiyor olmak kadar korkutucu değildir benim için.. İnsan bütün yolculuklarında tek başınadır zaten. Yaşamak da bir yolculuk.. Hayatımızın her anı yolculuktur. Maddi/manevi… Hepsinde yalnızız..

 6. ibrahim Demirkol

  Git ey dost , ” gidemeyenler ” icin git.
  Kiskanmiyorsam namerdim… Ama bilinen kiskanclik degil bu!
  Git, su üc günlük dünyada yapamadilarimizi yapanlarimizladir yüreklerimiz bilesin.
  Denizler hircin,teknen güclü,yüregin ask atesiyle yansin.
  Git ! ama dönmemezlik etme…

 7. murat can

  Bavulları Hep Toplu Durmalı İnsanın…YELKENLERİ HEP MAYNA

  Bir gün telefonların hiç çalmayabileceği hesaplanmalı…
  Tül perde arkasından misafir yolu gözlemekten vazgeçmeli…
  İhanetlere, terkedilmelere, bir başına bırakılmalara hazırlıklı olmalı…
  Yalnızlığa alışmalı…
  Çünkü ?omuz omuza? günlerin vakti geçti.
  Dayanışma, günümüzün borsasının değer kaybeden hisse senetlerinden biri artık…
  Bireyin keşif çağı, geride kırık dökük yalnızlıklar bıraktı.
  Zaman, birlikten kuvvet doğurma zamanı değil;
  Zaman, tek başına dimdik ayakta kalabilmeyi becerme zamanıdır…
  İşte o yüzden alışmalı yalnızlığa…
  Sokaklar dolusu ıssızlıkla başbaşa yaşamayı göze almalı insan…
  Güvendiği dağlardaki karlara bakıp ders çıkarmalı…
  Hüzünlü bir şarkıyla paylaşılan gecelerde başını dayayacak bir omuz arama huylarından vazgeçmeli…
  Sofrada tek tabağa, tabakta az yemeğe alışmalı…
  Romanlardan, yalnızlığı yücelten paragraflar asmalı evin en görünür duvarlarına…
  ?Yalnızlık paylaşılmaz/Paylaşılsa yalnızlık olmaz?
  Dizeleriyle başlamalı güne…
  Telesekretere ?Şu anda size cevap verebilecek kimse yok! ? denmeli,
  ?Belkide hiç olmayacak…? cevapsızlığa, sessizliğe ısınmalı…
  ZAMAN BAŞINI ALIP, TEK BAŞINA YELKEN BASIP, DİMDİK DENİZİN ÜZERİNDE YELKEN BASABİLME ZAMANIDIR.

 8. ceyhun güven

  senin yerinde olmayı nezamndan beri hayal ediyorum anlayamassın.hep hayal kuruyorum para vurduğunda yapacağım ilk iş sirena marine den yelken siparişini verip yelken eğitimi almak ve denizlere açılmak.daha hiç binmedim sadece serediyorum (şimdilik). Ama UMUDUMU KAYBETMEDİM. bu dünyadan göç etmeden hayalimi allah bana gerçekletirmeyi nasip eyle (AMİN)

 9. Göksel

  İyi de hocam, kıyıda köşede ismini de görsem daha güzel olacaktı ama rastlayamadım.. Belki de ben göremedim; kimsin, nerelisin, nereden ve ne zaman çıkacaksın deryalara..? Sevgiler..

 10. Yalım Usmanbaş

  Gidenin ve sonra aidiete dönenin yazgısı ne güzeldir. Bağlı kalsamda karada, zihnim hep gitmekte, gönlüm gitmekten yana, kulaklarım gidenlerin hikayelerinde.
  Hayatın zaruri gerçekliğinin farkındalığında bir vahada susuzluğunu gidermek gibi yolculuk hikayeleri.
  Gitmek, belki İçtenlikten uzak yaşama mola vermek, bütünlüğü tamir etmek.
  Kalmak; kırılabilir bir kabuk mu?, korkmak mı?, belki de rutini bile bile çamura batarcasına kanıksamak olabilir.
  O yüzden gidene ne mutlu gittiği ve döndüğü için.

 11. gönül özdal

  SANIRIM SORDUĞUN KİŞİ BÜYÜK İHTİMALLE BEN DEĞİLİM SENİNLE KARŞIMDA VARMIŞSIN GİBİ KONUŞMAK İSTEDİM NE GARİP. Bİ DURUM ..ROTANI BELİRLEYEBİLİYORSAN NEREYE GİTMEK İSTEDİĞİN BELLİ AMA NEYİ BULMAK İSTİYORSUN ORDA ONU BİLEMEM…….:)

 12. gönül özdal

  ROTAN BELLİYSE VARMAK İSTEDİĞİN YERDEN ÇOK NEYİ BULMAK İSTEDİĞİNİ SORUYORSUN SANIRIM .İÇSEL Bİ YOLCULUKSA BU RİSK ALACAK KADAR SIKILMIŞSIN BİŞEYLERDEN DEMEKTİR. KORKAK OLMADIĞIN KESİN BİŞEYLERDEN KAÇADABİLİRSİN.SANIRIM HAYATINDA YAŞADIĞIN HERNEYSE ÇÖZÜMÜ GERÇEĞİ KOVALAYARAK BULMAYA ÇALIŞACAK KADAR CESURSUN. DİLERİM ARADIĞIN HERNEYSE BULURSUN

 13. sibelc66

  Ritmik yaşam dansıdır GİTMEK .Gitmek; durmadan ,bazen döne döne, bazen ileri, bazen geri .Ne durdurabilecek seni içindeki son zerre hava dışarı çıkmadan.Bedenin,aklın,zihnin yada diğerleri .Kimse durduramaz gideni ,yaşam yolculuğuna çıkılmıştır bir kere..Yolun açık ,rüzgarın bol olsun …

 14. orhan

  Yalnızlığımız sırasında karşılaşırız,geçer karşımıza sıra sıra dikilirler.O kadar çok ben çıkar ki karşımıza , en çok hangisi benzer kendimize karar veremeyiz. Kendimiz olup olmadığını anlayamadığımız bir çok beni yanımıza alıp gitmek isteriz.Yolculuk esnasında GİTTİKÇE UZAKLARA KENDİMİZE GELİRİZ bizden kopmuş parçalar yapışır tekrar kendimize ben oluruz . Sırtının deniz dostundan ayrılmaması dileğiyle…….

 15. meltem ozturk

  Hersey” Deep Water” belgesel filmini seyretmemle basladi….size kadar gelen bir yolculuk oldu diyebilirim.

  Gitmek güzeldir…

  Umuyorum simdilerde denizlerdesinizdir. Ruhunuz denizlerde Bernard Moitessier ile karsilassin 🙂 Yolunuz acik olsun. Sevgiler.

Bir cevap yazın