Bir Deniz Kazasından Çıkartılan Dersler

Ouzo adlı yelkenli yat, 20 Ağustos 2006 akşamı 20:30?da Bembridge, Isle of Wight’dan Dartmouth, Devon’a gitmek üzere yola çıktı. Her zamanki üç kişilik mürettebatı Dartmouth Kraliyet Yarışlarına katılmayı planlıyordu. Günbatısı lodostan 4-5 şiddetinde esen rüzgar sağanaklarda 6 boforu buluyordu.

Mürettebattan bir kişinin cesedi 22 Ağustos’ta öğleden hemen önce Nab Kulesi’nin yaklaşık 10 mil güneyinde bulundu. Ertesi gün 19:00 civarında ise diğer iki mürettebatın cesetleri denizden çıkartıldı. Üçünün de üzerlerinde şişmiş can yelekleri ve iyi kalite yatçı giysileri vardı. Deniz üstünde ve altında yapılan yoğun aramalara karşın, tekneye ilişkin hiçbir iz bulunamadı.

Tekneye ait son kayıt 20 Ağustos 22:20’de Sandown Koyu’ndaki Southampton / Portsmouth Trafik İzleme Sistemi’nin (VTS: Vehicle Traffic System) kapsama alanından çıktığı anda elde edilmişti. Bu anda, teknenin dar apaz seyri ile güney-güneybatı yönünde yelkenle ilerlediğine inanılıyor.

20/21 Ağustos gecesi bölgede bulunan gemilerin Yolculuk Veri Kaydedicisi (VDR: Voyage Data Recorder) kayıtları Ulaştırma Bakanlığı Deniz Kazaları Araştırma Birimi (MAIB: Marine Accident Investigation Branch) araştırmacıları tarafından toplandı ve radar bilgileri Ouzo yatının hareketlerini izlemek amacıyla incelendi. Bu inceleme boyunca, 21 Ağustos’un erken saatlerinde ro-ro yolcu gemisi Pride of Bilbao’nun St Catherine Burnu’nun 6 mil güneyinde küçük bir tekne ile karşılaştığı ortaya çıktı.

Gemideki gözcü, tekneyi çok yaklaşana kadar görmemişti ve tekne – büyük olasılıkla bir radar yansıtıcısı olmasına karşın – geminin radarlarında da görünmemişti. Tekneyi hemen önünde gören vardiya zabiti bir son dakika manevrası deneyerek tekneden uzaklaşmayı denemiş ve bunu başardığına inanmıştı. Önce bir kırmızı, sonra – büyük olasılıkla – geminin ardında kalan bir beyaz fener görülmesi vardiya zabiti tarafından küçük teknenin güvende olduğu şeklinde değerlendirilmiş ve gemi başka bir şey yapmadan Bilbao’ya doğru yolunu sürdürmüştü.

Olaydan az bir süre önce Pride of Bilbao seyir planı gereği rotasını değiştirmişti. Bu değişikliğin, Ouzo mürettebatının geminin niyetini yanlış değerlendirmesine yol açmış olabileceği düşünülüyor. Her durumda, yatçıların geminin dikkatini çekmek için yapmış olabilecekleri şeylerin etkisiz kalmış olduğu anlaşılıyor.

Deniz Kazaları Araştırma Birimi verilerin dikkatli çözümlenmesi sonrasında, söz konusu teknenin Ouzo yatı olduğu ve Pride of Bilbao’nun Ouzo ile çatıştığı ya da dalgası ile Ouzo’nun batmasına veya alabora olmasına neden olacak kadar çok yakınından geçtiği görüşünü benimsedi.

Deniz Kazaları Araştırma Birimi’nin araştırmasında değerlendirilen konulardan bazıları şunlardı:

  • Gözcü tekneyi neden daha erken görmedi?
  • Tekne neden geminin radarlarında görünmedi?
  • Tekne mürettebatı neden kazadan kurtulamadı?
  • Gemi neden durup tekneye yardım etmedi?

Birim, kaza inceleme raporu ile birlikte, yatçılar ve profesyonel denizciler için kazadan alınacak dersleri içeren birer öneriler duyurusu yayınladı. Profesyonel denizciler için öneriler arasında;

  • Köprü üstünde gözcülerin fotokromik (colormatic) camları olan gözlük kullanmamaları,
  • Vardiya devir teslim yöntemlerinin geliştirilmesi,
  • Geceleyin köprülerin daha iyi karartılması

bulunurken, yatçılar için öneriler arasında yatların radar yansıtıcılarının, seyir fenerlerinin ve can kurtarma araçlarının etkinliğinin arttırılması yer alıyor.

Kaza Gecesindeki Ouzo Mürettebatı: Rupert Saunders, 36 yaşında, donatanın oğullarından birisi. Ouzo ile yılda 20-30 kez denize çıkmanın yanısıra, 15 metre boya kadar başka yatlarda da yelken yapıyordu. Eylül 2002?de RYA Yachmaster belgesini almıştı. Jason Downer, 35 yaşında, donatan ailenin dostu. Daha önce de pek çok kez Ouzo ile seyirlere katılmıştı. Nisan 2005?de RYA Gündüz Reisi belgesini almıştı. James Meaby, 36 yaşında, donatan ailenin dostu. Daha önce de pek çok kez Ouzo ile seyirlere katılmıştı. Yarış tekneleri de içinde olmak üzere başka yatlarda da yelken yapıyordu. Nisan 2005?de RYA Gündüz Reisi belgesini almıştı.

Bir Deniz Kazasından Çıkartılan Dersler” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın