Deniz Tutması

Daha çok tekne dalışlarında görülen bir olay olmasına rağmen en tecrübeli denizcileri bile deniz tutabilir. Özellikle deniz dalgalı ve çalkantılıyken ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık süt çocuklarında görülmez, yaşlılarda ise nadiren görülür. Fırtınalar ve uzun seyirler sırasında denizcileri bile etkileyebilir.

Başlıca belirtileri, halsizlik, keyifsizlik, baş dönmesi, solukluk, soğuk ter dökme, baş ağrısı, endişe duygusu, mide bulantısı ve kusmadır. Kusmanın önüne geçilmez; az veya çok aralıkla tekrarlanır. Bu rahatsızlıkların sonucunda nabız zayıflar ve atışı yoğunlaşır, kan basıncı azalır; bazen kan basıncı yükselebilir de. Genellikle sersemlik hissi ile başlayan belirti ilerledikçe bulantıya, kusmaya dönüşür. Deniz tutmuş kişi kendini hasta hatta ölecek gibi hissedebilir, o anda karaya çıkabilmek için her şeyi verebilir.

Kişiden kişiye belirtiler ve etkileri değişebilir. Herkeste farklı şekilde ortaya çıkabilir. Malesef nedeni tam olarak bilinemiyor. İleri sürülen görüşler arasında en geçerlisi, deniz tutmasının nedenini, geminin sallanmasıyla iç kulağın aşırı etkilenmesine bağlamaktadır; sağırların ve iç kulağı az etkilenenlerin deniz tutması ile karşılaşmamaları ve iç kulağın yapay olarak etkilenmesiyle, deniz tutmasına benzer rahatsızlıkların oluşması bu varsayımı doğrulamaktadır. Nörovejetatif sistemin de deniz tutmasını etkilediği sanılmaktadır. Tedavi için, antihistaminik ilaçlar kullanılır.

Deniz tutmasından korunmak için, denize çıkmadan önce, özellikle hassas bünyeli kişilerin, ağır yemek yememeleri, denize çıkmadan 1 saat kadar önce emedur, metpamid veya dramamine gibi bulantı ve kusmayı baskılayacak bir ilaç almaları (bu ilaçların biraz uyku ve sersemlik yan etkisi olacağı akılda tutulmalıdır) önerilir.

Dümen tutmak, ufka bakmak deniz tutmasını azaltır. İçeride zaman geçirmek, kitap okumak, harita üzerinde fazla zaman geçirmek, mazot ve eksoz kokusu deniz tutmasını tetikleyebilir.

Deniz tutması başlamış kişi güverteye, rüzgar üzerine çıkartılmalı, güneşten, sıcak çarpmasından ve hipotermiden koruyucu önlemler alınmalıdır.  Deniz tutan kişilerin dengesinin iyi olmadığı hesaba katılmalı, kusmak için güverteden sarkmasına izin verilmemeli, eline bir kova veya torba verilmelidir. Hava sertse, kişi havuzlukta bile olsa, can yeleği giydirilmeli ve tekneye can halatı ile bağlanmalıdır.

Bulantıdan korunmak ve deniz tutmasını tedavi etmek için doğal bir ilaç da zencefildir. Bu acı bitki kökü küçük parçalar halinde çiğnenebilir. Zencefil bu konuda ilaçlar kadar başarılı ve yan etkisizdir. İlaçların mekanizmaları nasıl açıklanırsa açıklansın uyku ve sersemlik hali deinz tutmasını engelleyen birinci etkileridir. Bu nedenle ilaç yerine denize çıkmadan önce alınacak alkol de aynı etkiyi yapar. Bir saat önce içilecek bir bardak bira veya şarap önerilir. Bulantı başladıktan sonra ise alkolden kaçınılmalıdır.

Bulantı ve kusma başladıktan sonra ilaç almanıza gerek yoktur. Hassas olan kişilerin yolculuk başlamadan 1-2 saat önce ilaç kullanmaları tavsiye edilir. Tekneye binmeden evvel ağır ve yağlı yiyecekler yenmemelidir.

Eğer ilaç alınacaksa, ilacı alanın, ilacın yan tesirlerini iyi bilmesi gerekir. Bilhassa kulak arkasına yapıştırılan deri üstü ilaçlar dalıştan önce kullanılmamalıdır.

Yine ilaç bilinen bir dozda da olsa alınacaksa bunun dalıştan çok önce hatta daha geceden alınmasında fayda vardır. Zaten deniz tutmuş birine o anda verilecek ilacın bir faydası yoktur.

www.denizmagazin.com

www.denizveyelken.com

www.7gunsaglik.com

Deniz Tutması” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın