Soğuk Suda Hayatta Kalmak ( Ders 2 )

Gemiyi Terk

Bir gemi belki 15 dakikadan daha az bir sürede batar. Bu kısa zamanda yapacağınız planlamalar sizi karşılaşacağınız acil durumlara hazırlanmanızı sağlayacaktır.

 1. Mümkün olduğunca üst üste giyin. Buna ayak koruması da dahildir. Başınızı, yüzünüzü, ensenizi, el ve ayaklarınızı kapatın. Bağlamalı, kapalı ve/veya düğmeli elbiseler soğuk suyun vücudumuza girmesini engeller.
 2. Eğer immersion suit varsa onu sıcak elbisenizin üzerine giyin.
 3. Eğer immersion suitin kendinden yüzdürmesi yoksa üzerine life jacket giyin. Soğuk suda parmaklarınızı tam kapasite kullanamayacağınız bilin.
 4. Eğer zaman bütün insanlara müsade ederse mutlaka survival craftlara binin ve hemen deniz tutma haplarını alın. Deniz tutması sizin hayatta kalma şansınızla karışır, kusarak değerli vücut sıvınızı dışarı çıkarırısınız ve deniz tutuması sizi hipotermiya etkisine daha fazla eğilimli ve hayatta kalamayacak hale getirir.
 5. Mümkün olduğunca suya girmemeye gayret edin, liferaft/lifeboatlara güverte hizasında binerek suya inmeye gayret edin. Bunun için pilot merdivenlerini, halatları, yangın hortumlarını kullanabilirsiniz.
 6. Mümkün olduğunca suyun dışında kalmaya çalışın. Soğuk suya ani girme etkisini minimuma indirmeye çalışın. Bu ani etkileşim kalbin durmasını veya düzensiz derin nefes almanızı sağlar ki bunun sonunda ciğerlerinize su giderek boğulursunuz. Eger suya atlamak kaçınılmazsa dirseklerinizi kırarak yanınıza birleştirin, burnunuzu ağzınızı kapatın. Bir eliniz diğer elinizle diğer kolunuzu tutun. Liferaft örtüsünün üzerine veya liferaftın arkasına doğru atlamayın çünkü geminin üstünde hala ileri yol vardır.
 7. Eğer suya girmek zorunda kaldıysanız, kaza ile veya gemiyi terk ederek suda olanlarla birlikte veya yüzen cisimlerin çevresinde olmaya çalışın. Eğer kendinizi suya girmeden önce hazırlayamadıysanız bu işi şimdi yapın ve elbisenizi düğmeleyin. Soğuk suda tecrübeler göstermiştir ki kuvvetli bir titreme ve acı çekeceksiniz. Bu vücudunuzun ani bir reflexidir ve tehlikeli degildir. Ellerinizin kullanımını kaybetmeden yapmanız gereken hareketleri vakit geçirmeden yapmalısınız.
 8. Suyun içindeyken,yakınınızdaki bir bota yaklaşmak, arkadaşınızı kurtarmak veya yüzen bir cisme yaklaşmak hariç, asla yüzmeye çalışmayın, gereksiz bir yüzme sıcak suyun vücudunuzla elbiseniz arasından dışarı çıkmasına ve vücut ısınızın düşmesine neden olacaktır. Bunun yanında bu gereksiz hareket kol ve bacaklara iç çekirdekten sıcak kan gönderilmesini sağlayacak böylece vücut ısınız daha çabuk düşecektir. İyi bir pozisyon alarak sakin kalmaya ve boğulmamaya çalışın.
 9. Suyun içinde vücudunuzun pozisyonu ısının korunması bakımından oldukça önemlidir. Ayaklarınızı birleştirin, dirseklerinizi vücudunuza birleştirin, kollarınızı life jacketinizin üstünde çapraz yapın. Mümkün olduğunca yüzer durumda kalmaya çalısın. Bu pozisyon vücudunuzu minimum seviyede soğuk suya maruz bırakır. Başınızı ve boynunuzu mümkün olduğunca suyun dışında tutun.
 10. Suya girdikten sonra en kısa zamanda hemen lifeboat, liferaft veya digre yüzen platformlara çıkamaya çalışın. Suya girdiğinizden itibaren vücut izolasyonalarınızın azalacağını unutmayın ve rüzgarın wind -chill etkisinden kendinizi koruyun. Herhangi bir kurtarma aracına bindiğinizde branda, tarpolin veya kullanılmayan bir elbiseyle kendinizi koruyun. Bir araya gelerek vücut ısınızı korumaya çalışın.
 11. Kendinizi kurtulacağınız veya kurtarılacağınız düşüncesiyle pozotif tutun. Bu düşünceler hayatta kalma zamanınızı uzatacaktır. Yaşama isteğiniz her şeyi değiştirecektir.

Denizde Kalmış Birinin Tedavisi

Hypothermia tedevisi kurtarılanın durumuna ve orada bulunan tedevi merkezinin durumuna/uzaklığına bağlıdır. Genel olarak konuşursak, en kötü şekilde titrense de kurtarıcıların tecrübesi oldukça önemlidir. Eğer mümkünse kendinden geçmiş bir kişiyi sudan yatay olarak çıkarıp, yatay olarak döndürmeliyiz. (veya daha uygun bir pozisyon) ve mümkün olduğunca bu şekilde korumalıyız. Sadece kurtarılan kişi tamamen kendinde olup yutma ve öksürme reflexlerini yapabiliyorsa sıcak şekerli içecekler vermeliyiz. Dinlendirme yaptırdığınız yerin sıcaklığının 25C dereceyi geçmemesi (normal oda sıcaklığı) tavsiye edilir. Sigara, alkol almasına soğuk derinin masaj yapılmasına veya ovulmasına müsaade edilmez. Sakın unutmayın kendinde olan bir kişi kurtarıldıktan kısa bir müddet sonra çöker ve kendinden geçer. Ayakları hafif yerden yukarda tutularak dinlenmesi sağlanmalıdır. Vücut sıcaklıgı 35C dereceye gelene kadar takip edilmelidir.

Çok ciddi olaylarda, kişi titremiyorsa ve yarı baygın, baygın veya ölü gibi görünüyorsa hemen yardım ekibi gelene kadar hayatını devam ettirebilmesi için gerekli ilk yardımı yapmalıyız.

Sudan çıkarılan birine yapılacak olan ilk yardımda asağıdakilerin yapılması önerilir:

 1. Öncelikle kurtarılan kişinin nefes alıp almadığı kontrol edilmeli ve boynun her iki yanından nabızına bakmalı. ( Dakikada bir )
 2. Eğer nefes almıyorsa, nefes borusunu tıkayan bir şey olup olmadığı kontrol edilir (takma diş gibi) sırt üstü yatırılır, suni solunuma başlanır. Eğer kalbi durmuşsa kalp masajına başlanır. Bazı zamanlar kalp atışları hissedilmeyebilir. (hipotermiyadaki gibi) Yine de kalp masajı yapılmalıdır.
 3. Kurtarılan kişi nefes alıyor fakat kendinde değilse, yatay pozisyona getirin ve her ihtimale karşı ağzının içini kontrol edin.
 4. Eğer gerekli değilse hareket ettirmeyin, ciddi bir yaralanması var mı çek edin, asla ıslak elbiseleri çıkarmayın, masaj yapmayın.
 5. Rüzgardan dolayı vücudunun ısı kaybetmesine müsade etmeyin. Battaniye/kaza torbası veya büyük bir çöp poşetine sarın, hemen rüzgardan etkilenmeyecek normal oda sıcaklığında bir yere veya alt güvertede bir yere alın.
 6. Bir sonraki aşamada yapılacakları bir doktor tavsiyesi altında yapmalısınız. Eğer tıbbi tavisye alamıyorsanız .1 den 5 kadar olanları hemen uygulamalısınız. Bunun yanında eğer soğuk ve ölü gibi görünüyorsa kendinde değil /kalp atışları hissedilmiyorsa, nefes almıyorsa, suni solunum ve kalp masajından hasta yeniden ısınana kadar asla vaz geçmeyin. Eğer hastayı sıcak bir odaya aldıysanız minimum rahatsızlık verecek şekilde ıslak elbiseleri kesin ve çıkarın. Sonrasında ısı kaybını azaltmak için hemen battaniyeye sarın. En iyi metod ??active?? tekrar ısıtmadır. Bunun için max.40C derece sıcak hava kullanılmalıdır. Hava battaniyenin altındayken verilmeli.Veya alternatif olarak ısıtıcılı battaniye veya örtüler kullanılabilir. Maksimum 40C derece olmalı. Asla sıcak banyo veya sıcak duş yaptırılmamalı.
 7. Passive metod ısınma pek etkili bir ısınma methodu değildir. Çok şiddetli hareketlerle ısıtma iyi bir hareket değildir. Battaniyenin altına ısıtma pedleri veya ıstma torbaları/şişeleri koyabiliriz. Bunları göğsüne, kafasına, sırtına, kasıkların uygulayabiliriz ama asla çıplak deriye uygulamamalıyız, soğuk cilt kolayca yanabilir.
 8. Yukarıdaki metodlar mevcut değilse direk olarak vücut vücuda ısıtma sağlayın. Bunun yanında kurtarılan ve kurtaran (vucüt vucuda ısınma sağlayacak kisiyi) battaniye ile sarın. Her zaman kalp atış ve nefesini kontrol edin.

Bir cevap yazın