Xc38 (X Yachts)

Xc 38 AVRUPA’DA YILIN TEKNESİ !
Avrupa’da Yılın Teknesi ödülü 21 Ocak 2011’de sekizinci kez sahibini buldu.
Xc 38 “Lüks Gezi Teknesi” sınıfında ödülü kazanan tekne oldu.
Tam boy: 11.58 m
LWL: 10.38 m
Genişlik: 3.81 m
Draft: 2.00 m
Salma ağırlığı: 3.650 kg
Makine: 40 HP (30 kW)
Yakıt kapasitesi: 200 lt.
Tatlı su kapasitesi: 375 lt.
YELKEN ALANLARI
Anayelken: 44.1 m2
Genoa: 36.2 m2 (% 106)
Jib: 32.1 m2 (% 94)
Asimetrik balon: 131 m2

Daha büyük Xc modelleri gibi Xc38 de çarpıcı klasik baş ve kıç çizgileri ile güverte kullanım alanını maksimize eden bir kıç havuzluğa sahiptir. Gö vde çizgileri Xperformance modellerinden daha derin olup, uzun seyirlerde hareket rahatlığı ve konfor sağlamak için salmanın pruvası V-kesitlidir. Geleneksel X-Yachts tasarımlarından görece daha geniş olan gövde hacmi ; daha güçlü motor, daha büyük tanklar ve daha fazla akü için yer yaratarak Xc38’in konforlu uzun seyirleri somut bir gerçeğe dönüştürmesini sağlar.

Kendi sınıfında Xc38 her ne kadar bir uzun yol teknesi olarak tanımlansa da, o hala X-Yachts kullanıcılarının çok sevdiği yelken coşkusunu yaratmaya devam eder. ‘Sıkı’ ama aynı zamanda hata kaldıran, bir çift tarafından kolayca abranabilecek bir tekne yaratmak için daha yüksek deplasman daha büyük yelken alanıyla, daha düşük su çekimi ise salmada daha ağır bir torpille karşılanmıştır. Xperformance tasarımlarına göre fedakarlıkta bulunulan tek nokta çok hafif havadaki seyir yeteneğidir.

Manevrası kolay
Xc 38’in en popüler Xc modeli olması beklenmektedir, çünkü bu tekne öncelikle kendileri için lüks bir gezi teknesi isteyen, misafir olarak da bir çifti daha ağırlayacak olgun bir kullanıcı profiline hitap eder. Hem yelkenle, hem de motorla manevrası kolaydır ve tabii daha büyük Xc modellerinin kalitesine eşdeğer  özelliklere sahiptir.

Gövde

Gövde profili diğer Xc’lere benzese de, çift dümen simidine yer sağlamak için güverte düzeyinde biraz daha geniş olan kıç güverte bölümlerinde küçük uyarlamalar yapılmıştır. Bordalarda ikişer gömme lumboz, gömme koyu gri su hattı çizgileri ve yine gömme dekoratif gövde şeritleri bulunur.

Havuzluk

Dümencinin kullanım zevki için, azami konfor ve güvenlik sağlayan havuzluk mezarnaları ile düşük sürtünmeli rulmanlara sahip, dümen hissini artıran çift dümen bulunmaktadır. Can salı yeri aynalıkta gömme bir bölmededir. Sancak taraftaki derin ambara hem kokpitteki kapaktan, hem de tuvalet bölmesinden erişilebilir.

Havuzluk masası kullanışlı bir saklama yerinin yanı sıra yatın elektronik navigasyon sistemleri, pusula ve otopilot kumandalarına da ev sahipliği yapar. Kıçtaki iki havuzluk ambarında usturmaçaları, gaz tüplerini ve bir uzun yol seyir teknesinin gerektirdiği diğer tüm gereçleri barındırmak için fazlasıyla yer sağlar. Standart olarak paslanmaz çelik çerçeveli bir serpinti körüğü bulunmaktadır. Tekne sahipleri alternatif olarak diğer Xc’lerde görülen eğimli ön camı da opsiyonel olarak seçebilirler.

Güverte yerleşimi

Arın ve neta

Hemzemin (flush) güverte heçleri

Serpinti körüğü başında ana yelken arabası

 

Ana yelken ıskotası, dümencinin kolay trim yapabilmesi için hemzemin güvertedeki gömme kanallardan geçerek paslanmaz çelikten Andersen vinçlere gelir. Baston (A-Frame) hem çapayı destekler, hem de asimetrik spinnaker için tramola noktasını ileriye taşıyarak istikrarını ve kullanım kolaylığını artırır.

Hemzemin (flush) güverte heçleri ve krom çerçeveli lumbozlar yaşam mahallinin tümünde azami havalandırmayı sağlarken tüm mandarlar ve direkten gelen kontrol halatları kabin üzerindeki tik güvertenin altından geçerler. Büyük, paslanmaz çelikten self-tailing genoa ıskota vinçleri istenirse opsiyonel elektrikli vinçlerle değiştirilebilir.

Direk & Arma

Sert, anodize alüminyumdan üretilmiş, yukarıda incelen direk ve bumbasıyla birlikte iki çift gurcata  da özellikle Xc38 için tasarlanmışlardır. Kesintili rod arma ve Navtec kıç ıstralya ayarlayıcı standart özelliklere dahildir.

Motor

Ses yalıtımı mükemmel bir motor bölmesi içine yerleştirilmiş olan 4 silindirli dizel motor, katlanır 3 kanatlı bir pervaneyi çevirir.

Yaşam yeri

Xc 38’in içi maunla döşenmiştir. Birleşim yerleri el işçiliğiyle cilalanarak saten görünümü kazandırılmış olup  ana kabin panosu (bulkhead) gömme panel görünümündedir.

Xc 38, iki büyük yatma kabini ve bir büyük tuvalet/duş bölmesiyle iki çift için ideal yerleşim sunar. İskelede bulunan mutfakta, gerek buzdolabında tutulacak, gerekse açıkta bulundurulacak yiyecekler için fazlasıyla yeterli depolama yeri bulunur. Yatın her yerinde açılabilir lumbozlar ve Oceanair panjurlu, sineklikli hemzemin (flush) heçler bulabilirsiniz. Kıç banyo çok ferahtır. Burada opsiyonel bir çamaşır makinesi için yer ayrılmış olup sancaktaki derin havuzluk ambarına da yine bu banyodan erişilebilir.

Yelken Planı

Xc 38’in yelken planı uzun mesafeli seyirler göz önünde tutularak geliştirildi. Güvenli ve zevkli bir okyanus geçişi için mürettebat tarafından kolayca  ayarlanabilecek bir yelken planına ihtiyaç vardı.

Normal şartlarda yatı mükemmel şekilde taşıyan büyük full baten ana yelken, gereğinde tek ipli camadan sistemini kullanarak süratle küçültülebilir.  %106 oranlı  genoa da performansı artırmak için tam olarak açılır; fakat güverte altından geçerek kokpite ulaşan sarma ipi sayesinde yüzölçümü kolayca  küçültülebilir.

Opsiyonel baston (A-Frame), asimetrik spinnaker’in genoanın önünde kullanılmasını sağlayarak stabiliteyi ve kullanım kolaylığını artırır.

Test videosunu izlemek için tıklayın..

Xc38 (X Yachts)” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın