YELKEN

Yelken en kısa tanımıyla, rüzgar enerjisini kullanarak oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu teknenin hareket etmesini sağlayan yapıdır. Fakat bilindiği üzere rüzgarın esmediği durumlarda yelken kuvvet oluşturamaz ve çalışamaz. Yelken özel bir kumaştan yapılır. Bu kumaş ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Bu kumaşın en önemli özelliği çok sağlam ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Ayrıca yelken düz değildir. Her yelkene özel bir derinlik verilerek yelken üç boyutlu hale getirilir. Yelkeni yıpratan rüzgar, güneş ve denizin tuzlu suyudur. Ayrıca yelkeni gereğinden fazla gergin tutmak da yelkenlerin ömrünü kısaltır. Her yelkenli kullanma koşullarına göre zaman içerisinde ilk günlerdeki formunu kaybeder.

Yelken ıslanmayı sevmeyen, kendilerini doğada rahat hissetmeyen ve en önemlisi sabırsız insanların severek yapabilecegi bir spor degildir. Yelken deniz, dalga, akıntı ve rüzgar gibi sürekli bir değişim içinde olan dış kuvvetlerle mücadele etmektir. Bu durum dışardan görüldüğü kadar kolay bir durum değildir. Akıntı, rüzgar gibi kuvvetler gözle görülemez, hissedilirler ve bunların etkilerini kestirebilmek için deniz üzerinde zaman geçirmek gerekir. Bu faktörler sadece yaşayarak öğrenilir. Zaten yelken sporunu zevkli yapan da bir çok değişkenin birleşerek yelkeni daha komplike bir hale getirmesidir.

Yelken sürekli düşünmeyi gerektiren bir spordur. Akıntı nereden geliyor,rüzgar ileride hangi yönde esecek, sağnak nereden tazeleyecek, gibi denizcilik dilinde kullanılan terimlerle beraber yelken, insanı denizde hiçbir zaman düşünmeden yoksun bırakmaz.

Yelken sporu yaparken bir dakika içinde 26 uyaran alındığı biliniyor, bir uyaran algılanıp ona uygun karar veriliyor ve anında uygulanıyor ve de yelken sporcusu bu davranışın sonucu o anda görüyor.

Yelken sporu sorumluluk alma yetisini pekiştiriyor. Yelken bir doğa sporudur. Bu nedenle çok küçük yaşlarda bile doğa ile iç içe olmak insanı doğaya yabancılaştıran modern yaşantının olumsuzluğunu gidermenin en güzel yoludur.

Yelken sporu rekabet ile dayanışmanın bir arada olduğu yegane spordur. Yelken sporunda tekneler denize birlikte hazırlanır, birlikte donatılır, birlikte denize indirilir. Denizden çıkınca yine birlikte karaya çekilir, donanımları sökülür, yıkanıp kaldırılır. Sporcular bu süreç içinde birlikte bir şeyler yapmayı, yardımlaşmayı öğrenirler.

Yelken sporu yardımlaşma becerisini geliştirir.

Yelkenci tek kişilik yarış teknelerinde kendisiyle başbaşadır, kararlarını tek başına alır, tek başına uygular, elindeki tekneyi rüzgâra, akıntıya, dalgalara, rakiplerine ve belirli kurallara göre kumanda eder.

Yelken sporu kurallara uyma özelliklerini geliştirir, kişisel özellik ve beceriler yanında sosyal becerileri de geliştirir.

Belki bir yaşam tarzı.. belki farklı bir deneyim.. Biraz düş, biraz rüya.. Su… Yelken bir yolculuk..

YELKEN” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın