Volvo Ocean Race

1972?de İngiliz Whitbread firması ve Kraliyet Yelken Kurumu ortaklaşa sponsor olarak dünya çevresini dolaşan bir yelken yarışı düzenlemeye karar verdi. Yarışa Whitbread Round The World Race adı verildi. 8 Eylül 1973?te Portsmouth?tan start alan bu yarışa 17 teknede 167 yelkenci katılıyordu. Yarışın 19. yüzyılda yelkenli kargo gemilerinin kullandığı rotayı takip etmesi planlanmıştı. Katılımcı teknelerde ve ekiplerde herhangi bir ön şart aranmıyordu ve bu yüzden tekne donanımları içinde bir standart yoktu. Kaptanların çoğu açık deniz yelkenciliğinde deneyimli olmasına rağmen teknelerin mürettebatı genelde maceraperest ve yelken açısından deneyimsiz kişilerden oluşuyordu. Uzun ve zorlu etaplar sırasında tekneler birçok zorluk yaşadı ve birkaç yarışmacı denizde kaybolarak hayatını kaybetti. Bütün bu deneyimler ileride düzenlenecek olan diğer yarışlar için dersler çıkarılmasını ve güvenlik ile açık deniz deneyimi konularının daha ciddiye alınmasını sağladı.

Whitbread Ocean Race, 1973?ten itibaren 2005?e dek beri düzenli olarak 4 senede bir yapıldı, 2005 yılından itibaren ise 3 senede bir düzenlenmeye başlandı. Yarıştaki bir başka değişiklik ise sponsor konusunda oldu. Yarışın 2001?den itibaren yeni sponsoru Volvo oldu ve o zamandan beri Volvo Ocean Race olarak anılmaktadır. Ayrıca katılımcı teknelere de standart getirildi. Yarışa son organizasyona kadar sadece özel tasarım Open 60 sınıfı tekneler katılabilmekteydi. En son düzenlenen yarıştan itibaren ise sadece Open 70 sınıfı tekneler katılabilmektedir. En son 2008-2009?da düzenlenen Volvo Ocean Race?i İsveç Ericsson 4 takımı kazandı. Bir sonraki Volvo Ocean Race ise 2011?de yapılacak.

Her yıl merakla beklenen ve yelken dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan Volvo Ocean Race, Ekim 2011 tarihinde dünyanın önde gelen saat üreticisi IWC Schaffhausen sponsorluğunda, İspanya?nın Alicante Limanı?nda başlıyor. Temmuz 2012 tarihinde İrlanda Galway’de sona erecek Volvo Ocean Race heyecanında 39.370 deniz mili yol katedilecek.

9 ay boyunca zorlu mücadelere sahne olacak ve yelken tutkunlarına nefes kesen anlar yaşatacak bu yarışa; Cape Town ( Güney Afrika) , Abu Dhabi (BAE) , Sanya (Çin), Auckland (Yeni Zelanda), İtajai (İtalya), Miami (ABD), Lizbon (Portekiz) ve Lorient (Fransa) limanları ev sahipliği yapacak.

Kaynak:

Can Komar İstanbul, 2009 pdf

http://www.denizhaber.com.tr/deniz-sporlari/34967/volvo-ocean-race-basliyor-ispanya-alicante-limani-irlanda-galway-yaris-yelken-iw.html

Bir cevap yazın